Voda na Marsu je souhrnné označení veškeré vody, která se na planetě Mars nachází. Oproti Zemi však nemá Mars výskyt vody ve všech třech skupenstvích v množství obdobném pozemskému. Na povrchu neexistují rozsáhlé oblasti kapalné vody v podobě hydrosféry, ale voda je vázána převážně v kryosféře (ve formě permafrostu, polárních čepiček) jako led nebo malá část v atmosféře jako vodní pára.[1]
Současné podmínky na povrchu Marsu neumožňují dlouhodobou existenci kapalné vody. Průměrné hodnoty tlaku a teploty jsou příliš nízké, což vede k tomu, že voda začíná okamžitě mrznout a následně sublimovat. Výzkum planety však naznačuje, že se na povrchu planety tekoucí voda v minulosti vyskytovala,[2] tvořila souvislé vodní plochy a dnešní otázka spíše zní, kam se tato voda poděla.[3]
O výskytu vody na povrchu či pod jeho povrchem existuje celá řada přímých i nepřímých důkazů jako v podobě říčních koryt, polárních oblastí, spektrometrických měření, erodovaných kráterů, či minerálů přímo spojených s existencí kapalné vody. Díky zásobám kapalné vody je pravděpodobné, že se značně zmenší potřebné zásoby pro budoucí kosmické mise k planetě.
V 70. letech 19. století se Mars dostal do popředí veřejného zájmu, když italský astronom Giovanni Schiaparelli ohlásil objevení kanálů (v originále canali),[4] které on sám nejprve pokládal za přírodní útvar. Vlivem špatného překladu,[5] kdy došlo k záměně přírodních kanálů za uměle vytvořené,[5] se začaly kolem Marsu šířit příběhy o umírající civilizaci, která se snaží přivádět z polárních čepiček vodu do vysychajících oblastí kolem rovníku. Pozdější pozorování vyvrátilo existenci kanálů a první fotografické snímky povrchu i představu, že se na povrchu nachází tekoucí voda. Následná měření ukázala, že současný stav atmosféry dlouhodobější výskyt kapalné vody na povrchu neumožňuje.
Vědci využívají k detekci vody celou řadu vědeckých přístrojů založených na různém fyzikálním základu. Mezi nejjednodušší a nejstarší metody patří optické pozorování planety, které už v 17. století přineslo informace o existenci polárních čepiček Marsu.[10] Astronomové ale tehdy byli odkázáni jen na optické pozorování, a tak nemohli jasně určit, z čeho jsou čepičky složeny.
Autor: Ter. Ka | admin | létající Blog.
2014-07-08 12:04:02 | 3,948 dnů
zhlédnutí: 1889x | komentář 1x
zveřejněno: 2014-07-31 14:07:16 | komentář 2x
aneb povznášející setkání, slova a mé poletující myšlenky-počátek
zveřejněno: 2014-07-21 12:28:09 | komentář 1x
rubriky blogu
ze svého blogu doporučuji ty nečtenější články
Nalezená báseň z léta 4.
aneb povznášející setkání, slova a mé poletující myšlenky-počátek
Ten nádherný a docela originální (pokud nezjistíte, že ukulele má ve vašem okolí každý druhý) nástroj za to stojí.
Skládání papírků, které pak budete nacházet všude, ale výsledek Candy bag ohromí všechny.
Vztahy, jedno z témat, které se nikdy nevyčerpá. Je to samostatný žijící organismus, neustále se vyvíjející, ale který má v podstatě jen pár podob. Vztah mezi členy rodiny, vztah mezi kamarády, spolužáky a je tu ten Vztah s velkým V.
A někdy holt puberta přijde později
aneb když na netu to nikomu neprdlo a mně jo
Jak se s tím vypořádat
Ale už je doma
celý výpis..
doporučuji archiv starších článků z svého blogu
vybírám náhodně ze svého blogu
aneb povznášející setkání, slova a mé poletující myšlenky-počátek
Blíží se to
Mezinárodního projektu, při kterém máte šanci konečně vytáhnout knížky, které jste odkládali.
3x náhodný článek
Nový komentář
komentovat článek: Voda na Marsu
Můžete komentovat tento článek. Je důležité vyplnit všechny údaje, Váš email nebude nikde vidět.
Vyhrazuji si právo, Váš komentář nezveřejnit. Pokud bude nutné Vás kontaktovat, použiji emailovou adresu kterou vyplníte.
Budete-li chtít komentář upravit, či smazat a nejste registrováni, pište prosím z emailu, který nyní vyplníte.
Vyplňte prosím všechny pole.